پایگاه خبری روابط عمومی هنر هشتم:// حال ناخوش درمان دشتستان؛ بیمارستان گنجی متهم اصلی است

پایگاه خبری روابط عمومی هنر هشتم://

حال ناخوش درمان دشتستان؛ بیمارستان گنجی متهم اصلی است

ایسنا/بوشهر سر پسر ۱۰ ساله‌ام حین بازی با دوچرخه با سنگ برخورد کرد و به طور عمیق شکسته شد؛ در حالی که از شدت خونریزی پسرم از حال رفت، با دستپاچگی و شدت ترسی که از آن وضعیت وحشتناک داشتیم، فقط خدا می‌داند که چگونه من و همسرم پسرم را با یک موتور سیکلت به بیمارستان رساندیم.

 مسافت خانه ما تا بیمارستان شهید صادق گنجی، ۳۰ دقیقه می‌شود که سرعت بالای همسرم برای کوتاه کردن مسیر نزدیک بود منجر به تصادف ما با اتوبوس پر از سرنشینِ مقابل شود که خوشبختانه به خیر گذشت.

وارد بیمارستان که شدیم خدا خدا می‌کردم که پزشک خیلی زود خودش را برساند و همانطور که انتظار می‌رفت، خیلی معطل شدیم تا پزشک بر بالین پسرم حاضر شود.

 با وضعیت حساس پسرم و استرس غیرقابل کنترل من و همسرم، شرایط روانی بیمارستان شهید گنجی قابل تحمل نبود؛ چرا که همزمان داد همراهان تعدادی از بیماران از رسیدگی ضعیف پرسنل بلند بود و در همین زمان، خواهر یکی از بیماران به دلیل رسیدگی نشدن به وضعیت خواهر نوجوانش که دچار تنگی نفس شده بود با داد و بیداد و خطابِ بیمارستان به کشتارگاه و فیلم گرفتن، پزشکان و پرستاران بخش اورژانس را تهدید به شکایت و رسانه‌ای کردن تصویرشان می‌کرد که در مقابل، نیروهای حراست سعی در بیرون کردن او داشتند.

بعد از حضور پزشک و تجویز دارو و با آن وضع اسفبار، مجدد همسرم برای تهیه دارو به شهر برگشت و بازگشت یک ساعته‌ی او، یک قرن بر من گذشت که بعد متوجه شدیم، دارو ثبت سیستم نشده بود و همسرم با نرخ آزاد دارو را تهیه کرده است؛ به هر حال آن شب را خداوند عنایت کرد و محمدرضای مرا دوباره به من برگرداند.

به گزارش ایسنا، این روایت یک مادر برازجانی از بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان است که حجم بالای تراکم بیماران در شهرستان دشتستان با نبود تجهیزات و امکانات کافی، فعالیت کج‌دار و مریز داروخانه، فضای درمانی نامناسب، نبود برخی پزشکان متخصص، نارضایتی مردم از رسیدگی برخی از پرسنل کادر درمان، نوع برخورد کارکنان و اعضای تیم درمان و دوری از شهر، اوج نارضایتی از این بیمارستان را به همراه داشته است.

اوج نارضایتی از وضعیت درمان در برازجان

یکی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی که دوره کارورزی خود را در بیمارستان شهید گنجی می‌گذراند، بیان کرد: بیشتر گلایه‌های مردم از رسیدگی ضعیف کادر درمان، نبود امکانات کافی و دوری از شهر است. این در حالی است که این بیمارستان، تنها بیمارستان دولتی در بزرگ‌ترین شهرستان استان بوشهر چه از حیث جمعیت و چه مساحت است که فقط طبقه اول آن خودنمایی کرده و طبقات بالای آن در وضعیت نامطلوب بوده تا جایی که تنها یک دستگاه سنجش گاز خونی در آن وجود دارد و به دلیل بی‌دقتی و رسیدگی نشدن صحیح از سوی برخی پرسنل به دلیل حجم بالای کارها، به “کشتارگاه” معروف است.

این دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به رفت و آمد خود با سرویس به این بیمارستان اذعان می‌کند: دوری بیمارستان شهید گنجی از مرکز شهر نه تنها برای بیماران به تشدید وضعیت بد آن‌ها کمک می‌کند که برای امثال من نیز مشکلاتی به همراه داشته است؛ چرا که من خیابان اصلی پیاده و سوار شده و برای رسیدن به خانه خود باید مسافت ۱۵ دقیقه‌ای را پیاده روی کنم.

وی ضمن اشاره به مدیریت ضعیف و اعمال نشدن کنترل دقیق بر پرسنل درمان اضافه کرد: همراه بیمار در وضعیت نامناسب روحی و نگرانی از وضعیت بیمار خود، بر خلاف قوانین بیمارستان باید مثل یک مراجعه کننده به یک اداره، مراحل آزمایش و عکس‌برداری بیمار خود را از یک اتاق به اتاق دیگر انجام دهد.

یکی دیگر از دانشجویان کارورز بیمارستان شهید گنجی با تائید رفتار نامناسب بعضی از پرسنل و مسئولین با کارورزان این بیمارستان تاکید کرد: کمبود پرسنل پرستاری برای یک بخش با ۲۳ تخت که هر شیفت ۴ پرسنل -یک یا ۲ پرستار و بقیه کمک پرستار و بهیار- با این حجم از مراجعات پاسخگو نبوده و منجر به نارضایتی مردم حتی با نهایت توان کادر درمان خواهد شد.

بیمار می‌ماند و بیمارستان بدون متخصص!

این دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: با افزایش تزریق نیرو و افزایش تسهیلات به کادر درمان می‌توان از عامل مشوق‌ها استفاده کرد؛ چرا که بسیاری از پزشکان به دلیل نداشتن پانسیون مناسب و تسهیلات کافی بعد از گذراندن مدت تعهد، بیمارستان را ترک کرده و بیمار می‌ماند و بیمارستان بدون متخصص!

 تلاش‌های جانفرسا و خستگی‌ناپذیر پزشکان، پرستاران و دیگر پرسنل بهداشت و درمان شهرستان دشتستان در شرایط بحرانی کرونا و با وجود تمام کمبودها و گله‌ها وقتی در سخت‌ترین روزها با مجاهدت‌های خود برای حفظ سلامت و آرامش مردم و تقدیم شهدای مدافع سلامت تلاش می‌کردند، به اثبات رسیده است.

کادر درمان در بحران‌های متعدد از جمله کرونا با وجود تمام مشکلات موجود، مدت‌ها از خانه و خانواده دور بوده و به صورت چند شیفتی به خدمت رسانی شبانه روزی پرداختند؛ اما مشکل پرداختی و معوقات مدافعان سلامت در همه استان‌ها به خصوص پرسنل بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان از اهم موضوعاتی است که نیازمند ورود جدی مسئولین شهرستانی و استانی است.

دشتستان با جمعیت ۵۰۰ هزار نفری فقط یک بیمارستان دارد!

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: وجود تنها یک بیمارستان پاسخگوی جمعیت ۳۰۰ هزار نفری دشتستان با محیط پیرامون دشتستان و جنوب استان فارس با جمعیتِ قریب نیم میلیون نفری نخواهد بود.

ابراهیم رضایی ادامه داد: با وجود سیاست وزارت بهداشت برای احداث بیمارستان در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر، شهرستان دشتستان با جمعیتی ۵۰۰ هزار نفری فقط یک بیمارستان داشته و این در حالی است که استان بوشهر رتبه آخر را در تعداد تخت‌های بیمارستان در کشور دارد.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی گفت: با وجودی اینکه پانسیون پزشکان متخصص با فوریتی که در به حداقل رساندن زمان حضور پزشک بر بالین بیمار دارد؛ اما این پانسیون در خود مجموعه بیمارستان شهید گنجی نبوده و در مجموعه بیمارستان ۱۷ شهریور سابق بوده که یک فاصله قابل توجهی ایجاد کرده است.

رضایی با اشاره به ایثار و تلاش‌های مجاهدانه کادر درمان در زمان فراگیری ویروس کرونا بیان کرد: کادر درمان بیش از یکسال -در برخی موارد از سال ۹۹- که مطالبات خود را دریافت نکرده است و این مورد، نبود انگیزه کافی در پرسنل و کادر درمان را به دنبال خواهد داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شلوغی و نبود پاسخگویی مناسب در بیمارستان شهید گنجی به تراکم بالای مراجعین به این بیمارستان برمی‌گردد که نیازمند احداث بیمارستان دوم در شهر برازجان است.

۱۷ شهریوری که از راه نمی‌رسد

وی توجه به زیرساخت‌های درمانی را از اهم توجهات در حوزه مشکلات بیمارستان شهید گنجی دانست و خاطرنشان کرد: راه حل اساسی برای بهتر شدن وضعیت بیمارستان شهید گنجی و کاسته شدن فشار موجود بر روی آن و کاهش مشکلات فعلی بیمارستان شهید گنجی، احداث بیمارستان دوم در شهر برازجان با جمعیت قریب ۱۳۰ هزار نفر است که دوباره ساختن بیمارستان ۱۷ شهریور با پیشینه چندین دهه خدمت مدنظر است.

ابراهیم رضایی در خصوص کندی پیشرفت پروژه بیمارستان ۱۷ شهریور جدید، یادآور شد: باید به جای نگاه سطحی به مسائل بیمارستان گنجی، ریشه‌ای ورود کرد و من هم قبول دارم که پروژه احداث بیمارستان ۱۷شهریور جدید به کندی پیش می‌رود که قسمتی از این مسئله به ضعف پیمانکار مربوط می‌باشد که در گذشته انتخاب شده و تعویض پیمانکار هم در چنین شرایطی زمان‌بر است؛ ولی در فاز ۲ باید مراقبت کرد که پیمانکار واجد صلاحیتی مسئولیت را بپذیرد.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از دغدغه‌های اصلی من، در حوزه درمان شهرستان است که با دعوت از وزیر بهداشت، از پروژه بیمارستان ۱۷شهریور جدید بازدید کرده و کند بودن پروژه را به گوش مسئولین رسانده‌ایم و با رایزنی‌هایی که به صورت مستقیم در سفر دکتر رئیسی به استان بوشهر داشتیم، اعتبار قابل توجهی تخصیص گرفت که سعی در پیشرفت پروژه و عدم توقف آن داریم.

امام جمعه دشتستان در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تاکید بر ضرورت پروژه احداث بیمارستان ۲۴۰ تختخوابی ۱۷ شهریور برازجان گفت: وسعت شهرستان دشتستان و تعداد مراجعات فراوان بیماران به بیمارستان شهید گنجی با تکمیل بیمارستان ۱۷شهریور جدید کمک شایانی به کاهش مراجعات به بیمارستان شهید گنجی خواهد کرد.

 در حالی که یکی از دو طرح‌های اولویت‌دار استان برای کسب مجوز از کمیسیون ماده ۲۳ جهت اختصاص ردیف مستقل در لایحه بودجه، تکمیل بیمارستان ۱۷ شهریور برازجان است، باید دید بعد از سال‌ها، ردیف بودجه جدیدی به نام استان بوشهر در لایحه دولت اضافه می‌شود یا خیر!؟

۱۷ شهریور برازجان در حد اسکلت‌بندی است

حجت‌الاسلام حسن مصلح ادامه داد: طبق گفته مسئولان،بیمارستان ۱۷ شهریور برازجان در زمینی به مساحت ۲۰ هزار متر مربع و در مدت ۳۶ ماه و با اعتبار ۷۶۰ میلیارد ریال ساخته می‌شود که تکمیل آن می‌تواند در رفع نیازهای سلامت مردم بسیار کمک کننده باشد.

وی خاطرنشان کرد: طبق پیگیری‌های صورت گرفته، اعتباراتی برای ساخت این بیمارستان اختصاص یافته بود؛ اما مراحل ساخت و پیشرفت آن بسیار کند بود و مدت‌هاست در حد اسکلت‌بندی است که در سفر آقای رئیسی، با پیگیری‌های که داشتیم، بودجه خوبی برای ادامه کار اختصاص یافت که امیدواریم با این بودجه کار به سرمنزل خود برسد و دو سال آینده مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

امام جمعه دشتستان با بیان اینکه بیمارستان شهید صادق گنجی پاسخگوی نیازها این منطقه نیست، ادامه داد: این بیمارستان از بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر است که به عنوان اصلی‌ترین مرکز ارائه خدمات بهداشتی درمانی و فوریت‌های پزشکی ایمنی بیمار در محدوده شهرستان دشتستان بزرگ به منظور ارائه خدمات مصوب در جهت حفظ و ارتقاء و تندرستی آحاد جامعه و پاسخگویی به نیازها با رعایت عدالت و جلب رضایت خدمت گیرندگان، راه‌اندازی شده است.

 بیمارستان گنجی کفاف دشتستان را نمی‌دهد

سرپرست بیمارستان شهید صادق گنجی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا تصریح کرد: پس از واقعه آتش سوزی بیمارستان ۱۷ شهریور، بیمارستان شهید گنجی به عنوان تنها بیمارستان شهرستان دشتستان در حد وسع و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری خود در خدمت بیماران و مردم شریف بوده است و مبرهن است که امکانات زیرساختی، نرم افزاری، تعداد تخت‌های حاضر در بیمارستان شهید گنجی و… کفاف جمعیت شهرستان دشتستان و به خصوص مراجعین سایر شهرهای اطراف به این شهرستان را نخواهد داشت.

 شهرام جلال‌پور ادامه داد: در اپیدمی بیماری کرونا کمبود تخت بیشتر مشهود بود و با تلاش شبانه روزی مدیریت و پرسنل، همه بیماران مراجعه کننده به بیمارستان، خدمات درمانی را دریافت کرده و بیمارستان شهیدگنجی در شرایط سخت و همه گیری کرونا و با کمبود امکانات، دست رد به سینه هیچ مراجعه کننده و بیماری نزده است.

وی در خصوص عدم ثبت داروها در سیستم اظهار کرد: در تمامی بخش‌های بیمارستان شهید گنجی از جمله درمانگاه تخصصی، بخش‌های دیالیز، تالاسمی و… ثبت دارو در سیستم و یا همان اجرای طرح نسخ الکترونیکی به صورت کامل اجرا شده است و فقط به علت کمبود پزشک عمومی و شلوغی بیش از حد اورژانس، در این قسمت بیمارستان امکان انجام این مهم وجود نداشته؛ اما با اضافه شدن یک پزشک و جدا کردن بخش خدمات سرپایی پزشک عمومی از بخش اورژانس بزرگسال، با وجود تعداد ناچیز نسخ غیر الکترونیکی (ثبت نشده در سیستم) نسبت به نسخ الکترونیکی، مقدمات انجام کار در آینده نزدیک فراهم شده است.

اصطلاحات نامتعارف زیبنده تنها بیمارستان دشتستان نیست

جلال‌پور در خصوص گلایه‌های مردم از وضعیت رسیدگی پرسنل و مدیریت بیمارستان شهید گنجی برازجان گفت: برخی از مراجعین محترم و بیماران عزیز با مراجعه به بیمارستان گاهی توقعات نابه‌جایی ممکن است داشته باشند یا خدماتی که در مراکز تخصصی‌تر و فوق تخصصی ارائه می‌شود را درخواست کنند و یا گاهی به علت نبود امکانات و تخصص لازم در بیمارستان شهید گنجی از ارائه خدمت مزبور، معذور بوده باشیم، لذا از روی ناراحتی و یا توقعی که از بیمارستان شهید گنجی دارند گاهی از اصطلاحات نامتعارف و غیر معقولی استفاده کنند که به هیچ وجهی متناسب و زیبنده تنها بیمارستان شهرستان و مردم شریف و فهیم دشتستان نیست و البته که محدود افرادی چنین الفاظی را به کار می‌برند.

سرپرست بیمارستان شهید صادق گنجی در خصوص تکمیل بیمارستان ۱۷ شهریور جدید افزود: بی‌شک با تکمیل ساخت و راه اندازی بیمارستان ۱۷ شهریور جدید بار بیماران و مراجعین به بیمارستان شهید گنجی کمتر خواهد شد و به تبع امکان رسیدگی و مراقبت از بیماران بهتر فراهم می‌شود؛ لذا از مسئولین محترم استانی و شهرستانی تقاضا داریم که به جهت کمک به سلامت شهرستان و رفاه حال بیماران عزیز تمام توان و تلاش خود را برای تسریع در امر ساخت، تجهیز و راه‌اندازی بیمارستان ۱۶ شهریور به کار گیرند.

شهرام جلال‌پور در خصوص دغدغه اصلی خود، بیان کرد: در وضعیت کنونی و فشار اقتصادی موجود در سطح جامعه یکی از دغدغه‌های اصلی مدیریت بیمارستان، پرداخت‌های کارکنان است که گاهی عقب افتاده؛ ولی مدیریت تمام تلاش خود را در جهت پرداخت‌های کارانه، اضافه کار و… پزشکان و پرسنل به کار بسته تا وضعیت رفاهی و معیشتی بهتری را برای کارکنان بیمارستان فراهم نماید و بحمدلله در موضوع پرداختی از سایر بیمارستان‌های استان عقب نیستیم.

وی یادآور شد: با ایجاد زیر ساخت‌های جدید و اضافه شدن تجهیزات پزشکی مدرن در بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان که در اینجا مجال پرداختن به آن‌ها نیست ، شاهد تحولات بهتری در موضوع درمان و سلامت مردم شریف دشتستان خواهیم بود.

دشتستان نیازمند توجه ویژه‌تری در حوزه درمان است

چندی پیش همزمان با فوت اخیر یکی از شهروندان دشتستانی در بیمارستان شهید صادق گنجی، فیلمی از آن نیز در فضای مجازی منتشر و خانواده متوفی، پزشک و پرستاران و پرسنل بیمارستان را عامل اصلی فوت و به عبارتی فوت شدن بیمار خود می‌دانند، گلایه‌ها و نقدها نسبت به پیگیری نشدن و یا پیگیری ضعیف برخی از پرسنل بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان بالا گرفت؛ البته این موضوع برای دشتستانی‌ها تازه نیست و آنها سالاهاست درد کهنه ضعف درمانی را با خود یدک می‌کشند.

در خصوص فوت یکی از بیماران در بیمارستان شهید گنجی برازجان، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در بیانیه‌ای اعلام کرده است که دانشگاه علوم پزشکی بوشهر موضوع را به صورت ویژه پیگیری کرده و هرگونه قصور احتمالی را با جدیت و قانونی مورد بررسی قرار داده و تکریم و ارائه خدمات با کیفیت به عموم مردم استان را رسالت اصلی خود دانسته و اصل شفافیت و پاسخگویی به افکار عمومی و اصحاب رسانه و فعالین اجتماعی را در دستور کار قرار می‌دهد.

به گزارش ایسنا، در کنار همه اینها و تا ساخت بیمارستان ۱۷ شهریور این سوال مطرح می‌شود که آیا مسئولین بهداشت و درمان استان بوشهر از وضعیت فعلی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان اطلاع ندارند!؟ در حالی که گلایه‌ها از تنها بیمارستانِ بزرگ‌ترین شهرستان استان بوشهر در خصوص وضعیت ضعیف رسیدگی و رفتار نامناسب برخی از پرسنل بیمارستان شهید گنجی بر هیچکس پوشیده نیست