پایگاه خبری روابط عمومی هنر هشتم:// ارزش مایکروسافت معادل ارزش مجموع دو شرکت اپل و تسلا

پایگاه خبری روابط عمومی هنر هشتم://

ارزش مایکروسافت معادل ارزش مجموع دو شرکت اپل و تسلا

​​​​​​​اپل اینک ۵۴۰ میلیارد دلار کمتر از مایکروسافت ارزش دارد – اختلافی به اندازه تسلا.

اپل در پایان سال ۲۰۲۳ با‌ارزش‌ترین شرکت سهامی عام جهان بود، اما اکنون ارزش آن ۵۴۰ میلیارد دلار کمتر از مایکروسافت است و این اختلاف معادل کل ارزش بازاری تسلا است.

به گزارش ایتنا، ارزش بازاری سازنده آیفون در پایان روز پنجشنبه به ۲٫۶۵ تریلیون دلار رسید در حالی که ارزش بازاری مایکروسافت ۳٫۱۹ تریلیون دلار بود. اپل در پایان دسامبر، ۳ تریلیون دلار یا حدوداً ۲۰۰ میلیارد دلار بیشتر از مایکروسافت ارزش داشت.

اختلاف در ارزش بازاری نشان‌دهنده تفاوت در چگونگی عملکرد سهام آنها در سال جاری است. سهام اپل تا ۱۱ درصد سقوط کرده در حالی که سهام مایکروسافت ۱۴ درصد جهش داشته است.

افت ارزش بازاری اپل از چالش‌های بسیار زیاد پیش روی مدیر عامل تیم کوک سرچشمه میگیرد. هدست جدید ویژن پرو این غول فناوری با شک و تردید روبرو شده و طبق گزارش‌ها، پس از توسعه چندین ساله، برنامه‌های خود برای ساخت خودرو را کنار گذاشته است.

اپل همچنین با کاهش فروش در چین مواجه شده است و همچنین در اوایل این ماه، توسط قانون‌گذاران رقابت اتحادیه اروپا به دلیل سوء استفاده از تسلط بر بازار برای آسیب رساندن به اسپاتیفای و دیگر برنامه‌های کاربردی پخش موسیقی، تقریباً ۲ میلیارد دلار جریمه شد.

وزارت دادگستری این موضوع را با شکایت ضد انحصاری از اپل در روز پنجشنبه پیگیری و این غول فناوری را به داشتن “انحصار غیرقانونی گوشی‌های هوشمند” متهم کرد که به مصرف‌کنندگان و سازندگان آسیب می‌رساند و رقابت را در نطفه سرکوب می‌کند.

در این میان، سهام مایکروسافت در امسال افزایش یافته و این به دلیل هیجان در مورد سهام آن در اوپن‌ای‌آی (شرکت مادرِ چت‌جی‌پی‌ت) و پتانسیل آن برای تبدیل شدن به نقش‌آفرین اصلی در انقلاب هوش مصنوعی است.

مایکروسافت ابزارهای هوش مصنوعی خود مانند کوپایلت را راه ‌انداخته است و به عنوان یکی از سه ارائه‌دهنده اصلی رایانش ابری در کنار آمازون و آلفابت، آمادگی دارد از رونق محاسباتی دیگری سود ببرد.

شرکت مدیر عامل ساتیا نادلا نیز به سرعت رو به رشد است. بر اساس آخرین گزارش درآمد این شرکت، در شش ماه پایانی سال ۲۰۲۳، درآمدها ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت و به حدود ۱۱۹ میلیارد دلار رسید و درآمد خالص ۳۰ درصد افزایش پیدا کرد و به بیش از ۴۴ میلیارد دلار رسید.

در مورد مقایسه تقریبی، گزارش سالانه اپل برای سال ۲۰۲۳ نشان می‌دهد که درآمدهای اپل با ۳ درصد کاهش به ۳۸۳ میلیارد دلار و درآمد خالص آن با کاهش ۳ درصدی به ۹۷ میلیارد دلار رسید.

اپل می‌تواند از شکاف ارزش بکاهد و حتا در آینده دوباره از مایکروسافت پیشی بگیرد. اما اینک، می‌توانید با یک تسلا بین این دو شرکت رانندگی کنید.

اکسل اشپرینگر (شرکت مادرِ بیزنس اینسایدر)، قراردادی جهانی دارد که بدین طریق، اوپن‌ای‌آی می‌تواند مدل‌های خود را در مورد گزارش‌های برندهای رسانه‌ای خود آموزش دهد.