پایگاه خبری روابط عمومی هنر هشتم:// همکاری مایکروسافت و OpenAI برای پروژه دیتاسنتر 100 میلیارد دلاری

پایگاه خبری روابط عمومی هنر هشتم://

همکاری مایکروسافت و OpenAI برای پروژه دیتاسنتر ۱۰۰ میلیارد دلاری

روند سریع اقبال به فناوری هوش مصنوعی مولد منجر به افزایش تقاضا برای دیتاسنترهای مبتنی بر هوش مصنوعی شده است که قادر به انجام وظایف پیشرفته‌تری نسبت به دیتاسنترهای مرسوم هستند.

بنا بر گزارش وبسایت Information، مایکروسافت و OpenAI در حال کار بر روی طرح‌هایی برای پروژه دیتاسنتری هستند که ممکن است تا ۱۰۰ میلیارد دلار هزینه در بر داشته باشد و شامل یک ابررایانه هوش مصنوعی به نام Stargate می‌شود که قرار است در سال ۲۰۲۸ راه‌اندازی شود.

به گزارش ایتنا و به نقل از رویترز، روند سریع اقبال به فناوری هوش مصنوعی مولد منجر به افزایش تقاضا برای دیتاسنترهای مبتنی بر هوش مصنوعی شده است که قادر به انجام وظایف پیشرفته‌تری نسبت به دیتاسنترهای مرسوم هستند.

مایکروسافت احتمالاً این پروژه را تأمین مالی خواهد کرد، پروژه‌ای که، بنا بر مباحثات خصوصی بین برخی اعضای دخیل در آن، انتظار می‌رود ۱۰۰ برابر پرهزینه‌تر از برخی از بزرگترین دیتاسنترهای موجود باشد.

این گزارش می‌افزاید که ابررایانه مذکور، که مستقر در ایالات متحده خواهد بود، بزرگترین دستگاه از مجموعه‌ای خواهد بود که این شرکت‌ها به دنبال ساخت آن در شش سال آینده هستند.

وبسایت اینفورمیشن خبر هزینه احتمالی ۱۰۰ میلیارد دلاری را به شخصی نسبت داد که با آلتمن در مورد آن صحبت کرده و فرد دیگری که برخی از برآوردهای اولیه هزینه مایکروسافت را مشاهده کرده است.
آلتمن و مایکروسافت این ابررایانه‌ها را در پنج فاز پخش کرده‌اند که مرحله پنجم آن Stargate است. بر اساس این گزارش، مایکروسافت در حال کار بر روی یک ابررایانه (سوپرکامپیوتر) کوچکتر فاز چهارم برای OpenAI است که در حدود سال ۲۰۲۶ راه‌اندازی خواهد شد.

در این گزارش آمده است که مایکروسافت و OpenAI در میانه مرحله سوم این طرح پنج فازی هستند، و اینکه بخش قابل توجهی از هزینه دو مرحله بعدی شامل خرید تراشه‌های هوش مصنوعی مورد نیاز خواهد شد.

تراشه‌های هوش مصنوعی اغلب با قیمت‌های بالا فروخته می‌شوند. جنسن هوانگ، مدیر عامل شرکت تراشه‌سازی انویدیا، اوایل ماه مارس به CNBC گفت که جدیدترین تراشه هوش مصنوعی این شرکت موسوم به B200 «بلک‌ول» بین ۳۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ دلار قیمت خواهد داشت.

مایکروسافت همچنین در نوامبر سال گذشته مجموعه‌ای دوتایی از تراشه رایانشی با طراحی سفارشی را معرفی کرده بود.
در این گزارش آمده است که پروژه جدید برای کار با تراشه‌های تامین کنندگان مختلف طراحی خواهد شد.

یک سخنگوی مایکروسافت به رویترز گفت: «ما همیشه در حال برنامه‌ریزی برای نسل بعدی نوآوری‌های زیرساختی مورد نیاز برای ادامه پیشروی در جبهه توانایی هوش مصنوعی هستیم». این سخنگو به طور مستقیم در مورد گزارش مربوط به راه‌اندازی برنامه‌ریزی‌شده ابررایانه Stargate اظهار نظر نکرد.

در این گزارش آمده است که هزینه های این طرح ممکن است از ۱۱۵ میلیارد دلار فراتر رود که بیش از سه برابر هزینه مایکروسافت در سال گذشته برای هزینه‌های سرمایه‌ای برای سرورها، ساختمان ها و سایر تجهیزات است.