پایگاه خبری روابط عمومی هنر هشتم:// محدودیت‌های اینترنتی؛ تیر خلاص بر پیکر نیمه جان صنعت هوشمندسازی

پایگاه خبری روابط عمومی هنر هشتم://

محدودیت‌های اینترنتی؛ تیر خلاص بر پیکر نیمه جان صنعت هوشمندسازی

رئیس کمیسیون اینترنت اشیاء سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، گفت: مشکلات حوزه هوشمندسازی کم نیستند و قطعی اینترنت هم تیر آخر را بر پیکر نیمه‌جان این صنعت نوپا در کشور زده است.

روزبه بابازاده

 روزبه بابازاده با اشاره به مشکلات فعالان حوزه آی‌سی‌تی در پی مسدودسازی اینترنت، گفت: «متاسفانه طی این دو ماه برخی از کسب‌وکارها در حوزه اینترنت اشیاء کاملاً از بین رفته است. در این میان دو دسته بیشترین مشکلات را داشتند؛ دسته‌ای که سرور پلتفرم هایشان در خارج از کشور بوده و دسته‌ای دیگر که نمایندگی پلتفرم‌های خارجی را داشتند یا از پلتفرم های خارجی استفاده می کردند و این قطعی اینترنت این چنین کسب و کار ها را به نابودی کشید.»

او ادامه داد: «در چند روز اول قطعی اینترنت سلولار ( اینترنت موبایل) در عصرها کسب‌وکارهای اینترنت اشیاء و بخصوص حوزه‌های حمل و نقل متصل و سیستم‌های آبیاری هوشمند که از سیم کارت برای ارتباط استفاده می‌کردند، به طور کامل مختل شدند؛ حتی پلتفرم‌های داخلی نیز به علت قطعی کامل اینترنت در روزهای ابتدایی قابل کار نبودند و این کسب و کار ها صدمه جدی دیدند.»

بابازاده با اشاره به مشکلات کسب‌وکارهای اینترنت اشیاء بیان کرد: «کسب‌وکارهای اینترنت اشیاء به چند دسته تقسیم می‌شوند. مجموعه‌های تولیدکننده یا واردکننده سخت افزار، مجموعه‌های نرم افزاری ارائه دهنده خدمات پلتفرمی و مجموعه های ارائه دهنده راهکار. کسب‌وکارهای اینترنت اشیاء براساس ارائه سرویس کار می‌کنند. یعنی دارای پلتفرم‌های اینترنت اشیاء هستند که خدمات پلتفرمی می‌دهند؛ از قبیل سامانه‌های مدیریت ناوگان، سامانه کشاورزی هوشمند، سامانه‌های سلامت هوشمند، خانه‌های هوشمند و انواع مختلف سامانه‌های هوشمندسازی. این کسب‌وکارها براساس سرویسی که ارائه شده، کسب درآمد می‌کنند.»

رئیس کمیسیون اینترنت اشیا با اشاره به شرکت‌های نمایندگی در حوزه آی‌سی‌تی گفت: «برخی شرکت‌ها نماینده شرکت‌های خارجی هستند. این شرکت‌ها نیز ارائه‌دهنده سرویس‌های پلتفورمی‌اند.»

بابازاده با اشاره به قطعی اینترنت بین‌الملل تاکید کرد: «اختلال در کار این شرکت‌ها با توجه به قراردادهایی که پیشتر متعهد شده‌اند، علاوه بر اینکه خسارت می‌بینند، گاهی باید خسارات وارده به مشتری را هم جبران کنند. این جبران خسارات همیشه مادی نیست و باید اعتماد از دست رفته به سیستم های هوشمندسازی را نیز برگردانند.»

هوشمندسازی سال‌ها به عقب برگشت

رییس کمیسیون اینترنت اشیاء با اشاره به آسیب قطعی موقتی اینترنت به کسب‌وکارها گفت: «شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های زیادی در حوزه هوشمندسازی آسیب‌های جبران‌ناپذیری خورده‌اند. با توجه به عدم ورود کسب و کارها به پلتفرم‌های داخلی، باید توجه داشت که بازار را مشتری تعیین می‌کند و تجربه سال های گذشته در کشور نشان داده بازار به صورت دستوری شکل نمی‌گیرد. برای مثال اگر بهترین پاساژ را در انتهای یک کوچه خاکی بسازید، مشتری نخواهد داشت. وقتی یک مجموعه با هزار زحمت مشتری جذب کرده و خدمات می‌دهد، با قطع اینترنت علاوه بر خسارات مادی به مجموعه ها، اعتماد مشتری هم کاملاً از بین می‌رود و در چنین شرایطی چطور می‌توان مشتری را مجدد جذب کرد! چه برسد به اینکه به سمت پلتفرم داخلی هدایتش کنیم.»

او با اشاره به مشکلات حوزه هوشمندسازی تصریح کرد: «هوشمندسازی در کشور نوپاست و شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های فعال در این حوزه بسیار تلاش کرده‌اند تا مشتریان و کسب‌وکارهای دیگر را ترغیب کنند تا از خدمات این فناوری بهره جویند. علاوه بر هزینه‌های بسیار زیاد این صنعت نوپا در کشور جلب نظر مشتری نیز هزینه زیادی برای مجموعه‌ها داشته است.»

بابازاده خاطرنشان کرد: «تجهیزات سلامت هوشمند، خانه‌های هوشمند، لوازم خانگی و خیلی از خدمات به حوزه اینترنت اشیاء مربوط است که این روزها دچار اختلال شده است. در چنین شرایطی اعتماد از بین می‌رود و اگر همین الان هم شرایط اینترنت به حالت عادی بازگردد، اعتماد به حالت اولیه برنمی‌گردد.»

رییس کمیسیون اینترنت اشیاء با تاکید بر اینکه هوشمندسازی بحث اصلی کمیسیون اینترنت اشیاء و کمیسیون هوش مصنوعی نظام صنفی رایانه ای استان تهران است، گفت: «از نظر سخت‌افزار حوزه هوشمندسازی، ما سال‌ها با انواع مشکلات دست به گریبان بودیم، با مشکلات فعلی اینترنت کسب‌وکارهایی بر پایه نرم‌افزارهای هوشمندسازی هم متاسفانه زمین خوردند. استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های کوچک توانایی بودجه‌ای زیادی ندارند که در برابر این دست مشکلات تاب بیاورند. استارت‌آپ‌ها مثل شرکت‌های خصولتی نیستند که بودجه‌های ده‌ها میلیاردی برای یک پلتفرم بگذارند و از پلتفرم‌های ارزان قیمت خارجی استفاده می‌کنند تا کسب‌وکارهایشان شکل بگیرد.»

مشکلات حوزه هوشمندسازی کم نیستند

او ادامه داد: باید توجه کرد که جایگزین کردن پلتفرم‌ها به این سادگی‌ها نیست. پلتفرم‌هایی مثل آمازون و مایکروسافت آژور از مشهورترین پلتفرم‌های اینترنت اشیاء هستند که ما نمونه‌هایی به اندازه یک صدمش را هم در کشور نداریم.»

بابازاده تصریح کرد: «مشکلات حوزه هوشمندسازی کم نیستند و قطعی اینترنت هم تیر آخر را بر پیکر نیمه‌جان این صنعت نوپا در کشور زده است. از سال ۹۶ تاکنون در حوزه اینترنت اشیاء قوانین بسیار بد و غیر کارشناسی در جهت تخریب صنعت هوشمندسازی تصویب شد و کماکان هم این تصویب ها ادامه دارد. کمیسیون اینترنت اشیاء از طرف سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران جوابیه‌ای در خصوص قانون «اصول حاکم بر اینترنت اشیاء» برای شورای عالی فضای مجازی همان سال ارسال کرد که توجهی به آن نشد.»