پایگاه خبری-تحلیلی روابط عمومی هنر هشتم:// استفاده از فناوری جعل عمیق در عملیات جنگ روانی

پایگاه خبری-تحلیلی روابط عمومی هنر هشتم://

استفاده از فناوری جعل عمیق در عملیات جنگ روانی

 مقام‌های ایالات متحده در گذشته هشدار داده‌اند که کشورهایی مانند روسیه به دستکاری رسانه‌های اجتماعی متوسل می‌شوند.

استفاده از فناوری جعل عمیق در عملیات جنگ روانی

رهبرانی که بر برخی از محرمانه‌ترین ماموریت‌های ارتش ایالات متحده نظارت دارند، جویای نوع جدید و بی‌سابقه‌ای از جنگ‌افزارند: «جعل‌عمیق»، که یادگیری ماشینی را برای ایجاد ویدیوهای جعلی واقع‌نما به کار می‌گیرد.

به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، طبق سندی تدارکاتی که خبرگزاری اینترسپت کشف کرده است، ستاد فرماندهی عملیات ویژه ایالات متحده (سوکام)، متشکل از نیروهای نخبه تفنگداران دریایی، نیروی زمینی، دریایی و هوایی، جویای ابداع «نسل آینده فناوری «جعل‌عمیق» یا فناوری‌های مشابه آن به منظور تولید پیام و عملیات اثرگذاری به روش‌های غیرسنتی است».

سوکام در درخواست‌های تدارکاتی اخیر و در چارچوب عملیات مخفیانه خود، خواهان شرکایی برای رسیدن به قابلیت‌های لیزری، هولوگرامی و هک کردن دستگاه‌های متصل به اینترنت است.

کریس مسرول، رئیس طرح هوش مصنوعی و فناوری نوپدید موسسه بروکینگز، به اینترسپت گفت: «پنتاگون در بحث انتشار اطلاعات نادرست نباید  آتش را با آتش پاسخ دهد.» او افزود: «در روزگاری که جهان شاهد افزایش تبلیغات دیجیتالی است، ایالات متحده باید هر چه از دستش برمی‌آید، برای تقویت دمکراسی از طریق پشتوانه‌سازی برای مفاهیم مشترک حقیقت و واقعیت انجام دهد. جعل‌عمیق برعکس عمل می‌کند و با تردیدافکنی در اعتبار تمام محتواها و اطلاعات، خواه واقعی خواه مصنوعی، در نهایت بنیان خود دمکراسی را از بین می‌برد. »

سال گذشته  با درز کردن اسنادی موسوم به «فایل‌های توییتر» مشخص شد که توییتر آگاهانه به ارتش ایالات متحده اجازه داده بود با استفاده از منابع خبری جعلی و آواتارهای جعل‌عمیق، در این سایت به عملیات اعمال‌نفوذ دست بزند.

در پی کارزارهای گسترده روسیه برای انتشار اطلاعات نادرست در فیسبوک و جاهای دیگر که در جریان انتخابات ۲۰۱۶ رخ داد، مقام‌های ایالات متحده بارها ابراز نگرانی کرده‌اند که سایر کشورها با دستکاری رسانه‌های اجتماعی به ایالات متحده حمله می‌کنند.

سه شرکت و ۱۳ تبعه روسیه در ۲۰۱۸ متهم شدند که سعی داشته‌اند در انتخابات ۲۰۱۶ دخالت کنند. به گفته دادستان‌های فدرال، هکرها پوشش شناسه‌های آمریکایی و گروه‌های فیسبوکی، تبلیغات رسانه‌های اجتماعی و تصاویر تحریک‌آمیز را به کار گرفتند تا پشتیبانی از دونالد ترامپ را تقویت، و در ایالات متحده تفرقه‌افکنی کنند.

جعل‌عمیق به تازگی و در جریان حمله روسیه به اوکراین نیز بر سر زبان‌ها افتاد و ویدیوهایی جعلی انتشار یافت که تسلیم شدن روسای جمهوری اوکراین و روسیه را به یکدیگر، نمایش می‌دادند.